صفحه ی اصلی > آموزشی > آشنایی با مشاهیر روان‌شناسی - آلبرت الیس
آشنایی با مشاهیر روان‌شناسی - آلبرت الیس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Azin jadidi   
چهارشنبه, 09 مهر 1399 ساعت 13:18


آلبرت الیس

آلبرت الیس (به انگلیسی: Albert Ellis) (متولد ۲۷ سپتامبر ۱۹۱۳ - درگذشته در ژوئیه ۲۰۰۷) یک روان‌شناس آمریکایی بود

وی بنیانگذار و رئیس افتخاری نهاد آلبرت الیس نیویورک بود.

آلبرت الیس در سال 1913 در پیتسبورگ متولد شد و در شهر نیویورک بزرگ شد. او دوران کودکی دشواری را پشت سر گذاشت زیرا دچار اختلال جدی کلیه بود و همین باعث شد توجه او از ورزش به سمت کتاب معطوف گردد.

الیس بزرگ‌ترین فرزند خانواده بود، پدر و مادرش وقتی او 12 ساله بود طلاق گرفتند، درگیری در خانواده و طلاق مادر و پدرش او را واداشت تا دیگران را درک کند.

در دبیرستان الیس هدف خود را برای تبدیل شدن به یک رمان نویس بزرگ آمریکایی قرار داد. وی قصد داشت در دبیرستان و دانشگاه حسابداری بخواند و به اندازه کافی برای بازنشستگی در 30 سال درآمد کسب کند و بدون فشار مالی نیاز به نوشتن داشته باشد. رکود بزرگ به دیدگاه او پایان داد ، اما او این کار را از طریق کالج در سال 1934 با مدرک مدیریت بازرگانی از دانشگاه نیویورک سیتی انجام داد. اولین فعالیت وی در دنیای تجارت ، فروش شلوار بود که با برادرش شروع کرد. در سال 1938 ، او مدیر پرسنل یک شرکت شد.

الیس بیشتر اوقات فراغت خود را به نوشتن داستان کوتاه ، نمایشنامه ، رمان ، شعر طنز ، مقاله و کتابهای غیر داستانی اختصاص می داد. در سن 28 سالگی ، او تقریباً دوازده نسخه خطی را تمام کرده بود ، اما نتوانسته بود آنها را چاپ کند. او فهمید که آینده اش در داستان نویسی نهفته است،همچنین بسیاری از دوستانش وی را بعنوان فردی متخصص در این زمینه معرفی کردند. آنها اغلب مشاوره می خواستند ، و الیس کشف کرد که او از مشاوره و همچنین نوشتن خوشش می آید. او دوباره در سال 1942 در دانشگاه کلمبیا رشته روانشناسی بالینی را ادامه داد ،وی بلافاصله پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در سال 1943 ، یک تمرین خصوصی نیمه وقت در خانواده و مشاوره جنسی را آغاز کرد.


الیس در سال 1947 دکترای خود را دریافت کرد، او به این باور رسیده بود که روانکاوی عمیق ترین و موثرترین روش درمانی است، و تصمیم گرفت در طی چند سال آینده یک روانکاو برجسته شود. او شروع به تجزیه و تحلیل کرد و تمرین روانکاوی کلاسیک خود را تحت نظر معلم خود شروع کرد.در اواخر دهه 1940 وی در دانشگاه نیویورک به تدریس پرداخت و روانشناس ارشد بالینی در کلینیک بهداشت روانِ شمال نیوجرسی بود. وی همچنین روانشناس ارشد در مرکز تشخیصی نیوجرسی و سپس در بخش موسسات و آژانس های نیوجرسی شد.

اما ایمان و باور الیس به روانکاوی کم کم سقوط کرد، تا سال 1955 الیس به طور کامل روانکاوی را کنار گذاشت و در عوض تمرکز خود را بر تغییر رفتار مردم قرار داد وبا اعتقادات غیر منطقی خود مقابله کرد و آنها را متقاعد به پذیرش عقاید منطقی کرد. این نقش بیشتر به مذاق الیس خوش آمد ، زیرا او می توانست صادقانه تر خودش باشد. وی گفت: "وقتی عقلانی- عاطفی شدم ، روندهای شخصیتی من واقعاً شروع به لرزش كرد."

وی اولین کتاب خود را در مورد REBT ، "چگونه با یک روان رنجور زندگی کنیم" را در سال 1957 منتشر کرد. دو سال بعد او موسسه زندگی منطقی (Rational Living)را تاسیس کرد ، و در آنجا کارگاههایی را برای آموزش اصول خود به سایر درمانگران برگزار کرد. هنر و علم عشق ، اولین کتاب موفق او ، در سال 1960 منتشر شد و وی 80 کتاب و بیش از 1200 مقاله در مورد REBT ، رابطه جنسی و ازدواج منتشر کرد. تا زمان مرگ در 24 ژوئیه 2007 ، دکتر الیس به عنوان رئیس موسسه آلبرت الیس (AEI) در نیویورک خدمت می کرد که برنامه های آموزشی حرفه ای ، روان درمانی و ارزیابی روانشناختی را به افراد ، خانواده ها و گروه ها ارائه می داد.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 09 مهر 1399 ساعت 15:08
 

آخرین مقاله های آموزشی

با ما باشید.

در باره ما

در باره ما

آخرین نظرات

آخرین نظرات

آدرس

آدرس