صفحه ی اصلی > آموزشی > آشنایی با مشاهیر روان شناسی - ایوان پیتروویچ پاولف
آشنایی با مشاهیر روان شناسی - ایوان پیتروویچ پاولف مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Azin jadidi   
دوشنبه, 31 شهریور 1399 ساعت 14:46

ایوان پیتروویچ پاولف(به روسی:Иван Петрович Павлов)

(زاده ۱۴ سپتامبر ۱۸۴۹ در ریازان،روسیهدرگذشتهٔ فوریه ۱۹۳۶) عصب‌شناس،فیزیولوژیست،روان‌شناس و پزشک روس بود.

پاولف در سال ۱۹۰۴ برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد. شهرت وی بیشتر بخاطر کارهای او در زمینه

  • شرطی‌سازی کلاسیک(classical conditioning)
  • پژوهش بر روی فیزیولوژی و دستگاه گوارش
  • برنده جایزه نوبل فیزیولوژی در سال 1904


ناشی می‌شود.


ایوان پاولف، در شهر ریازان کشور روسیه، به دنیا آمد. پدرش کشیش جوان و فقیری بود که با باغبانی، روزگار می‌گذراند و علاقه زیادی، به کتاب و مطالعه داشت. ایوان، نوشتن را در ۵ سالگی آموخت ولی در اثر سقوط دچار صدمه جدی شد و تا سن ۱۱ سالگی به مدرسه نرفت ، وی پس از فارغ‌التحصیل شدن وارد مدرسه علوم دینی کلیسا شد و انتظار میرفت شغل پدرش را دنبال کند اما او تحصیلاتش را در مدرسه علوم دینی تکمیل نکرد و تحصیلاتش را در علوم طبیعی در دانشگاه سن‌پترزبرگ ادامه داد و در سال ۱۸۹۸ درجه دکتری، دریافت کرد.

در آنجا، او با ایده های ایلیا اف‌سیون منتقد ثابت‌قدم اصالت حیات آشنا شد و تحت راهنمایی‌های وی مهارتش را در تشریح جانور زنده توسعه بخشید و اولین مطالعات تجربی‌اش را در زمینه فیزیولوژی گردش خون و هضم کامل کرد.

پاولف در دانشگاه استادان برجسته‌ای داشت: مندلیف در شیمی معدنی، باتلروف در شیمی آلی و به ویژه آی. اف. تیسون در فیزیولوژی که کمک زیادی در تبدیل پاولف به بزرگترین دانشمند آزمایشگر زمان خود کرد.

او در دانشگاه سن پترزبورگ فیزیولوژی حیوانی را به عنوان رشته اصلی و شیمی را رشته فرعی خود انتخاب کرد .

پاولف در ۱۸۷۵ مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و تصمیم گرفت به عنوان فیزیولوژیست مشغول کار شود و با هدف توسعه مهارتهای خود و تحصیل در رشته پزشکی سمتی را در آکادمی پرشکی-ارتشی بر عهده گرفت.

وی برای پایان‌نامه دکترای خود به مطالعه سیستم گردش خون پرداخت و همچنین مسئول اداره آزمایشگاه حیوانات کوچک و مدیر بالینی آکادمی بود. وی یک پزشک برجسته به حساب میامد.

پاولف در سال ۱۸۹۰ میلادی به سمت پروفسور داروشناسی در آکادمی پزشکی-ارتشی منتصب شد، انتصاب وی مقارن با ازدواجش با سرافیما وازیلیونا کارچفسکایا که معلم بود گردید.

او در سال ۱۸۹۵ به ریاست موسسه تازه تاسیس پزشکی-تجربی منصوب گردید.

وی در سال ۱۹۰۴ میلادی برنده جایزه نوبل گردید.

پاولف در فضای حکومت کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سابق (روسیه) رشد کرد. برخی از رهبران حکومتی تأثیر فعالیت های او را در کنترل ذهن و مغزشویی تشخیص دادند ولی پاولف از چنین زمینه هایی در پژوهش دوری می کرد.پس از انقلاب اکتبر در روسیه بسیار مورد احترام قرار گرفت و به کارهای علمی خود می‌پرداخت.

پاولف در سال ۱۹۲۷ میلادی به سرطان کبد مبتلا شد و چندین دوره سخت بیماری را پشت سر گذاشت که در نهایت منجر به مرگ وی در فوریه ۱۹۳۶ میلادی شد.

در بستر مرگ، در حالی‌که کاملاً هوش و حواسش بجا بود از یکی از شاگردانش خواست که در کنار او بنشیند و شرح احساسات و حالات خود را که تا لحظه مرگ به او می‌گوید، یادداشت کند.

اتاق کار و آزمایشگاه او همچنان به صورت موزه نگاه‌داری می‌شود.


آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 31 شهریور 1399 ساعت 15:24
 

آخرین مقاله های آموزشی

با ما باشید.

در باره ما

در باره ما

آخرین نظرات

آخرین نظرات

آدرس

آدرس