صفحه ی اصلی > آموزشی
آموزشی
اشنایی با مشایر روانشاسی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط بیتا قاسمی   
سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 12:46گوردن آلپورت‌ یکی از روانشناسان پیشگام در روانشناسی شخصیت بود. او دو رویکرد ، روانکاوی و رفتارگرایی را رد کرد و رویکرد شخصی خود را ارائه کرد. در بررسی ای که برای تعیین اثرگذارترین روانشناسان قرن بیستم انجام شد، او به عنوان یازدهمین روانشناس تاثیرگذار، شناخته شد.

زندگینامه؛آلپورت در ۱۱ نوامبر ۱۸۹۷ در شهر مونته زومای ایندیانا به دنیا آمد. گوردن کوچکترین پسر از بین ۴ برادر بود و به عنوان فردی خجالتی شناخته می شد.مادرش معلم مدرسه و پدرش پزشک بود.آلپورت در طول سال های نوجوانیش، مغازه چاپ شخصی اش را راه انداخت و در طول دبیرستان، ویراستار روزنامه مدرسه شد.
آلپورت در دوران دبیرستان در سال ۱۹۱۵ به عنوان نفر دوم در بین صد نفر از هم کلاسی هایش، فارغ التحصیل شد. اما در آن زمان علاقه ای به تحصیل نداشت و به صورت ناگهانی و به قول خودش یک شبه، هدفش را مشخص کرد و وارد دانشگاه هاروارد شد. او در طی دوران دانشجوییش به فعالیت های انسان دوستانه می پرداخت و چنین فعالیت هایی به او احساس شایستگی می داد.بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته فلسفه و اقتصاد از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۱۹، آلپورت برای تدریس فلسفه و اقتصاد به استانبول ترکیه سفر کرد. بعد از یک سال تدریس برای ادامه تحصیلاتش به دانشگاه هاروارد برگشت و مدرک دکترای روانشناسی را در سال ۱۹۲۲ تحت هدایت هوگو مانستربرگ (Hugo Munsterberg) اخذ کرد. پایان نامه آلپورت تحت عنوان “بررسی آزمایشی صفات شخصیت” بود و پایه ای را برای مطرح کردن نظریه معروف او یعنی نظریه صفات، فراهم کرد.
گوردن آلپورت در سال ۱۹۲۴ کار کردن در هاروارد را شروع کرد اما بعدا برای قبول جایگاهی در شهر دارتموث، این کار را رها کرد. در سال ۱۹۳۰ دوباره به هاروارد برگشت-جایی که او برای ادامه شغل حرفه ایش در آن جا ماند- در سال اول، او برای اولین بار درس روانشناسی شخصیت را در ایالات متحده تدریس کرد.وی نزدیک به ۴۰ سال را در هاروارد گذراند و درباره شخصیت و روانشناسی اجتماعی به پژوهش پرداخت. شغل او به عنوان مدرس، تاثیر عمیقی بر تعدادی از دانشجویانش مثل استانلی میلگرام، جروم اس برونر، لئو پستمن، توماس پتیگرو و آنتونی گرین والد گذاشت. همچنین تاثیرگذاری آلپورت به گونه ای بود که جوایز بسیاری را در حوزه روانشناسی دریافت کرد. سرانجام آلپورت در ۹ اکتبر ۱۹۶۷ در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

برخی آثار گوردن آلپورت* Allport GW. Personality: a Psychological Interpretation. New York: Holt, Rinehart & Winston, 1937.* Allport GW. The individual and His Religion. New York: McMillan, 1950.* Allport GW. The Nature of Prejudice. Cambridge, MA: Addison-Wesley, ۱۹۵۴.* Allport GW. Becoming: Basic Considerations for a Psychology of Personality. New Havan: Yale University Press, 1955.* Allport GW. Pattern and Growth in Personality. New York: Holt, Rinehart & Winston, 1961.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 20 آبان 1399 ساعت 13:00
 
روز جهانی دختر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Azin jadidi   
یکشنبه, 20 مهر 1399 ساعت 11:27روز جهانی دختر

سازمان ملل متحد ۱۱ اکتبر را روز بین‌المللی دختر نامگذاری کرده است. هدف از این اقدام روشنگری در زمینه نابرابری جنسیتی است.

روز جهانی دختر یک روز یادبود بین‌المللی از سوی سازمان ملل متحد است که در جهت پشتیبانی و حمایت از فرصت‌های بیشتر برای دختران و ارتقای آگاهی در خصوص نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به خاطر جنسیتشان مواجه‌اند برگزار می‌شود.

ادامه مطلب...
 
کمال گرایی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط بیتا قاسمی   
پنجشنبه, 17 مهر 1399 ساعت 00:25

  

کمال گرایی

کمال گرایی یعنی تعیین استاندار های بالا برای انجام کارهایی که غیر واقع گرایانه هستند و عملا صورت    نمی گیرند .قانون افراد کمال گرا این است ،یا همه یا هیچ (در کل معیار آنها بهترین بودن است) اگر موفقیت برای این افراد به صورت کامل نباشد ،دچار خودسرزنشی اضطراب و فشار فراوان می شوند

بعضی از افراد  اعتقاد دارند که دونوع کمال گرایی وجود دارد کمال گرایی مثبت و منفی 

کمال گرایی مثبت: افراد استاندار های بالا تعیین میکنند و از این کار برای انگیزش خود استفاده می کنند.

کمال گرایی منفی:  افراد استاندار های بالا تعیین می کنند و اگر به این استاندار های مشخص شده نرسند زندگی آنها مختل می شود.

پاول هویت (از افراد نامدار در زمینه مطالعات مربوط به کمال گرایی می باشد) به این نکته اشاره می کند که کمال گرایی مثبت و منفی وجود ندارد تلاش برای رشد و پیشرفت مبحث جدا از کمال گرایی می باشد و کمال گرایی یک بیماری مشخص با عوارض منفی است که از داشتن استاندار های بالا حاصل می شود و باعث می شود فرد از زندگی خود لذت نبرد .

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 17 مهر 1399 ساعت 00:56
 
آشنایی با مشاهیر روان‌شناسی - آلبرت الیس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Azin jadidi   
چهارشنبه, 09 مهر 1399 ساعت 13:18


آلبرت الیس

آلبرت الیس (به انگلیسی: Albert Ellis) (متولد ۲۷ سپتامبر ۱۹۱۳ - درگذشته در ژوئیه ۲۰۰۷) یک روان‌شناس آمریکایی بود

وی بنیانگذار و رئیس افتخاری نهاد آلبرت الیس نیویورک بود.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 09 مهر 1399 ساعت 15:08
ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 4

آخرین مقاله های آموزشی

با ما باشید.

در باره ما

در باره ما

آخرین نظرات

آخرین نظرات

آدرس

آدرس